Zagrzeb

Zagrzeb

niedziela, 15 grudnia 2013

System emerytalny w Chorwacji


    Nie tylko Polska zmaga się z nieudolnością systemu emerytalnego. W Chorwacji, w  listopadzie bieżącego roku wprowadzono poprawki do ustawy emerytalnej i  podobnie jak my, nasi słowiańscy bracia będą tyrać do 67 roku życia. W Polsce pełna reforma dosięgnie mężczyzn już w 2020 roku i kobiety w 2040, a okres stopniowego wydłużania wieku emerytalnego w Polsce dotyczy kobiet urodzonych w 1953 roku i mężczyzn w 1948. Z kolei w Chorwacji wszystkich, którzy przyszli na świat w 1971 roku i później. Kobiety i mężczyźni urodzeni w 1966 roku będą mieli wyrównany poziom wieku emerytalnego do 65 lat i 3 miesięcy.
 Szacuje się, że obecnie chorwaccy emeryci dostają 55% ostatniego wynagrodzenia, przy obowiązkowych 40 latach pracy. Problem tkwi w tym, że gdy za 17 lat zaczną obowiązywać nowe przepisy, większość ludzi może nie mieć wypracowanej takiej liczby lat. Przewiduje się, że generacja dzisiejszych 20-latków może liczyć na emeryturę w wysokości 38%,oczywiście pod warunkiem wypracowania 40 lat. Już dzisiaj na jednego emeryta w Chorwacji przypada 1,12 zatrudnionych legalnie ( w UE ten stosunek to 1:4). A widać, że młodzi ludzie coraz chętniej emigrują. Na przykład moja współlokatorka, która kończy inżynierię chemiczną i procesową w Zagrzebiu mówiła, że znalezienie pracy z jej wykształceniem graniczy z cudem, a osoby po innych kierunkach technicznych też nie mają lekko. Jest zarejestrowana na rezerwowej liście po kanadyjską wizę. Dzięki wstąpieniu do Unii, młodzi Chorwaci mogą wyjeżdżać na erasmusa. Wielu z nich uważa to za szansę na zmianę miejsca zamieszkania.
     Przeciętna płaca w Zagrzebiu oficjalnie wynosi 5.513 kun netto, czyli jakieś 3 tys. zł., a w całej Chorwacji- 5504 kuny. Jednak rozpiętość "przeciętnych" płac jest dość duża, bo najniższa przeciętna wynosi 2 902 kuny, czyli niecałe 1600 zł, a w reklamie przeciętnie można zarobić 9292 kuny. Są również jeszcze płace minimalne, za które pracuje wielu młodych ludzi. Dla porównania, polska przeciętna płaca brutto to rzekomo ponad 3700 zł, co po odjęciu podatku zostawia nam 2200, a i tak 44% deklaruje, że nie zarabia tej średniej. Co do bezrobocia- w Polsce jest to nieco ponad 13%, a w Chorwacji według Urzędu Statystycznego 18,4.

Źródła:
i coś tam jeszcze :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz